Yüksek Lisans

Yüksek Lisans hakkında detaylı bilgi bulacağınız sayfamızda, yüksek lisans nedir, yüksek lisans çeşitleri, yüksek lisans için nasıl başvurulur, yüksek lisans programları nelerdir, yüksek lisans programı açan üniversiteler ve bölümleri, yüksek lisans bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin üniversite, bölüm ve dersler hakkında genel bilgi, yüksek lisans ta bölüm zor mu, yüksek lisans dersleri zor mu, yüksek lisans sınav soruları , sınav soru örnekleri, yüksek lisans ders notları, yüksek lisans öğrenim ücretleri, bu konular hakkında bu sayfada bilgi bulacaksınız. 

Yüksek lisans nedir : Lisans programını tamamladıktan sonra öğrencilerin eğitimlerine devam ettikleri programa yüksek lisans denir, yüksek lisans programını tamamlarken öğrenciler yüksek lisans tezi yazarlar ve yüksek lisans programından mezun olur. Bununla birlikte yüksek lisans tezi değil de yüksek lisans projesi yazıp yüksek lisans mezunu olmak da mümkündür . Yüksek lisans mezunu olanların ünvanları da değişir, lisans mezunu olan mimar, yüksek lisans mezunu olduktan sonra yüksek mimar, mühendis olan biri yüksek mühendis olarak adlandırılır. 

Yüksek lisans yapmak için Ales e girmesi ve yeterli puan alması gerekir. Minimum 55 puan almış olması gerekir, bununla birlikte bazı öğrencilerin dil sınavına girmeleri gerekir, 

Yüksek lisans çeşitleri nelerdir, Yüksek lisans tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere ikiye ayrılır. 

Tezli Yüksek Lisans : Tezli yüksek lisansın amacı öğrencilerin araştırma yaparak , bilgiye ulaşarak sentez yapma yeteneğine sahip olmasıdır. 

Tezsiz Yüksek Lisans : Tezsiz yüksek lisansın amacı, öğrencilerin mesleki konularda derinlemesine bilgi sahibi olmasıdır.

Yüksek lisans başvuruları nasıl yapılır : Yüksek lisans programına başvurmanız için gerekli belgeler : 

Lisans diploması: Lisans programını tamamladığınıza dair verilen belgeyi sunmanız gerekir.

Ales puanı : Ales sınavına girdikten sonra başarılı olduğunuza dair verilen sonuç belgesini sunmanız gerekir.

Yabancı dil sınavı : Bölüme göre talep edilmesi halinde Yabancı Dil Sınavı sonuç belgesi vermeniz gerekir.

 

 

yüksek lisans ücretleri, yüksek lisans ücretleri en çok sorulan sorulardan biridir, yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler yüksek lisans ücretlerini merak ederler, özellikle vakıf üniversiteleri yüksek lisans programlarını her geçen sene daha da arttırmaktadır. Yüksek lisans programlarını açan üniversiteler, bölümlerinin yanında ücretleri de yayınlamaktadır. 


yüksek lisans ilanları : yüksek lisans ilanlarını soran birçok yüksek lisans adayı arkadaşımız olmaktadır, yüksek lisans ilanları ne demek, üniversiteler yüksek lisans ve doktora programları için alacağı öğrenciler için ilan verirler, yüksek lisans ilanlarını takip ederek hangi üniversitenin yüksek lisans ve doktora öğrencileri için kontenjanlarını öğrenebilirsiniz.

 

  • yüksek lisans başvuruları
  • yüksek lisans şartları
  • yüksek lisans nasıl yapılır
  • istanbul üniversitesi yüksek lisans
  • marmara üniversitesi yüksek lisans

 Yüksek lisans tez merkezi hakkında bilgi almak ve tez örneklerini incelemek için tıklayın

 

 

JSN Sky template designed by JoomlaShine.com